Μπαρτσελόνα-Γκραν Κανάρια 91-63: Ευρεία νίκη των μπλαουγκράνα ενόψει Ολυμπιακού

Η Μπαρτσελόνα επιβλήθηκε εύκολα της Γκραν Κανάρια (91-63), δύο μέρες πριν το εξ' αναβολής εντός έδρας ματς με τον Ολυμπιακό για την Euroleague, με τον Άλεξ Αμπρίνες να μένει εκτός λόγω γαστρεντερίτιδας.

Η Μπαρτσελόνα πάτησε το γκάζι στην πρώτη περίοδο και προηγήθηκε με δώδεκα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (24-12). Οι γηπεδούχοι παίζοντας αποτελεσματικό μπάσκετ, αύξησαν την διαφορά στους 23 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (53-30).

Οι μπλαουγκράνα συνέχισαν να ανεβάζουν την διαφορά, έχοντας τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού και ήταν μπροστά στο τέλος της τρίτης περιόδου με 28 πόντους (71-43). Η Μπαρτσελόνα συνέχισε σε αυτό τον ρυθμό και νίκησε εντός έδρας την Γκραν Κανάρια με 91-63.

Από την Μπαρτσελόνα ξεχώρισαν οι Οριόλα και Πούστοβι με 14 και 10 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Γκραν Κανάρια διακρίθηκαν οι Οκόγιε και Κοστέλο με 11 και 10 πόντους.

Περίοδοι: 24-12, 53-30, 71-43, 91-63