ACB: Συνεχίζει νικηφόρα η Τενερίφη, "διπλό" για την Μπασκόνια

Οι Τενερίφη και Μπασκόνια νίκησαν τις Μπούργος και Μπέτις αντίστοιχα, στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της ACB.

Αναλυτικά:

Μπέτις-Μπασκόνια: 73-77

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι, με την Μπασκόνια να είναι μπροστά με ένα πόντο στο τέλος της πρώτης περιόδου (17-16). Η Μπέτις  με ένα επί μέρους σκορ 10-5, πέρασε μπροστά με δύο πόντους στο τέλος του ημιχρόνου.

Οι δύο ομάδες εναλλάσοταν στο σκορ συνεχώς, με την Μπέτις να παραμένει μπροστά με δύο πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (54-52).  Η Μπασκόνια όμως έπαιξε πιο αποτελεσματικά και διαχειρίστηκε καλύτερα το σκορ, νικώντας την ομάδα από την Σεβίλλη με 77-73.

Από την Μπέτις ξεχώρισαν οι Κάι και Κάμπελ με 12 πόντους έκαστος, ενώ από την Μπασκόνια διακρίθηκε ο Χένρι με 20 πόντους, με τους Πέτερς και Πολονάρα να βάζουν από 15 πόντους αντίστοιχα.

Περίοδοι: 16-17, 35-33, 54-53, 73-77

Τενερίφη-Μπούργος: 84-79

Αν και η Τενερίφη είχε το προβάδισμα τα περισσότερα λεπτά, η Μπούργος ήταν μπροστά με πέντε πόντους στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (17-12). Οι γηπεδούχοι όμως αντέδρασαν και πήραν ξανά την πρωτοπορία και ήταν μπροστά με ένα πόντο στο τέλος του ημιχρόνου (34-33).

Η Τενερίφη, που κάνει μια εξαιρετική πορεία φέτος στο Ισπανικό πρωτάθλημα και βρίσκεται στην δεύτερη θέση, ξέφυγε στο σκορ με ένα επίμερους 26-18 στην τρίτη περίοδο, με αποτέλεσμα να πάρει διαφορά εννιά πόντων στο τέλος της τρίτης περιόδου (60-51). Οι ¨νησιώτες" παρότι ανέβασαν την διαφορά στους 13 πόντους (64-51), απειλήθηκαν από την κάτοχο του BCL, Μπούργος, η οποία συνεχώς μείωσε την διαφορά. Η Τενερίφη νίκησε την Μπούργος με 84-79 και ανέβηκε στο 11-1 και την δεύτερη θέση, με την ομάδα από το Πέντρο και το Λεόν να πέφτει στο 8-4 και την έκτη θέση.

Από την Τενερίφη ξεχώρισαν οι Σερμαντίνι και Χουέρτας με 21 πόντους έκαστος, ενώ από την Μπούργος διακρίθηκαν οι Κράβιτς και Μπενότε με 18 και 12 πόντους αντίστοιχα.

Περίοδοι: 12-17, 34-33, 60-51, 84-79