Μανρέσα-Μπαρτσελόνα 76-99: «Διπλό» με «25άρα» του Κούριτς και double-double του Καλάθη

Η Μπαρτσελόνα πήρε το "διπλό", νικώντας την Μανρέσα με 99-76 και ανέβηκε στο 15-3 και την δεύτερη θέση, με τους γηπεδούχους να πέφτουν στην 10η θέση και το 8-9.

Οι μπλαουγκράνα πάτησαν το γκάζι από τα πρώτα λεπτά και προηγήθηκαν με εννιά πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (22-13). Αν και η Μανρέσα, μειώσε στον ένα πόντο (22-21), η Μπαρτσελόνα έπαιξε αποτελεσματικά στο δεύτερο δεκάλεπτο και είχε 11 πόντους διαφορά στο τέλος του ημιχρόνου (49-38).

Οι Καταλανοί ανέβασαν ξανά την διαφορά σε διψήφια επίπεδα στο δεύτερο μέρος. Η Μανρέσα αντέδρασε, αλλά οι μπλαουγκράνα είχαν απαντήσεις και πήραν προβάδισμα με 16 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (73-57). Η Μπαρτσελόνα με ένα επί μέρους σκορ 26-19, ξέφυγε στο σκορ στην τέταρτη περίοδο και τελικώς νίκησε την Μανρέσα με 99-76.

Από την Μανρέσα ξεχώρισαν οι Τζάνινγκ και Βαουλέτ με 16 και 13 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Μπαρτσελόνα διακρίθηκαν οι Κούριτς και Χίγκινς με 25 και 15 πόντους, με τον Καλάθη να κάνει double-double, αφού σκόραρε 11 πόντους και μοίρασε 10 ασίστ.

Περίοδοι: 13-22, 38-49, 57-73, 76-99