Χιπουθκόα-Τενερίφη 89-87: Με buzzer beater του Καρλόν (vids)

Η Χιπουθκόα έκανε την έκπληξη και παρότι βρίσκεται στην τελευταία θέση της βαθμολογίας νίκησε την τρίτη Τενερίφη με 89-87, μετά από τρίποντο σε «νεκρό» χρόνο από τον Καρλόν, ανεβάζοντας το ρεκόρ της στο 3-15, με τους φιλοξενούμενους να πέφτουν στο 14-4.

Η Τενερίφη πάτησε το γκάζι από τα πρώτα λεπτά και βρέθηκε μπροστά με δέκα πόντους στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (25-15). Η Χιπουθκόα όμως δεν άφησε τους φιλοξενούμενους να ξεφύγουν και μείωσε στους τέσσερις πόντους (28-24), αλλά η Τενερίφη παίζοντας αποτελεσματικά, κατάφερε να έχει προβάδισμα έξι πόντων στο τέλος του ημιχρόνου (45-39).

Αν και οι νησιώτες προηγήθηκαν με 14 πόντους (63-49), η Χιπουθκόα δεν επέτρεψε στους φιλοξενούμενους να ξεφύγουν, με τους τελευταίους να είναι με έξι πόντους μπροστά στο τέλος της τρίτης περιόδου (66-60). Οι γηπεδούχοι με ένα επί μέρου σκορ 29-21 στην τέταρτη περίοδο, ανέτρεψαν το σκορ και νίκησαν την Τενερίδη με 89-87. Ιδιαίτερα στην τελευταία φάση ο Γκιόργκι Σερμαντίνι μετά από επαναφορά, με κάρφωμα έκανε το 86-87, αλλά ο Καρλόν με buzzer-beater στην εκπνοή του χρόνου διαμόρφωσε το τελικό σκορ στο 89-87.

Από την Χιπουθκόα ξεχώρισαν οι Ντι και Σπαν με 20 και 13 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Τενερίφη διακρίθηκαν οι Σερμαντίνι και Φιτιπάλντο με 28 και 14 πόντους.

Περίοδοι: 15-25, 39-45, 60-66, 89-87