Η Τενερίφη πήρε το ντέρμπι των Κανάριων Νησιών

Δεν έφτασαν στην Γκραν Κανάρια οι 22 πόντοι του Σον Κιλπάτρικ, αφού η Τενερίφη "άλωσε" το Herbalife Gran Canaria στο Λας Πάλμας, νικώντας με 108-87 και για αυτό ανέβασε το ρεκόρ της στο 15-4 και την τρίτη θέση, με τους γηπεδούχους να πέφτουν στο 7-12 και την 12η θέση.

Η Τενερίφη ξεκίνησε δυνατά τον αγώνα (13-8), αλλά η Γκραν Κανάρια με ένα επί μέρους σκορ 17-9, πήρε προβάδισμα τριών πόντων στο τέλος της πρώτης περιόδου (27-24).

Αν και η Γκραν Κανάρια προηγήθηκε με πέντε πόντους στο πρώτο λεπτό (29-24), η Τενερίφη παίζοντας πιο αποτελεσματικά, κατάφερε να έχει προβάδισμα δύο πόντων στο τέλος του ημιχρόνου (55-53).

Η Τενερίφη με ένα επί μέρους σκορ 30-16, ξέφυγε και ήταν μπροστά με 16 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (85-69). Οι φιλοξενούμενοι συνέχιζαν να παίζουν με το ίδιο momentum και στα επόμενα λεπτά και κατάφεραν να νικήσουν την Γκραν Κανάρια με 108-87.

Από την Γκραν Κανάρια ξεχώρισαν οι Κίλπατρικ και Οκόγιε με 22 και 12 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Τενερίφη διακρίθηκαν οι Μπούτερφιλντ και Γκουέρα με 21 και 19 πόντους.

Περίοδοι: 27-24,53-55, 69-85, 87-108