Μούρθια-Ουνικάχα 81-68: Νίκησε τους Ανδαλουσιανούς και έβαλε φωτιά στην μάχη των playoffs

Η Μούρθια επικράτησε εντός έδρας της Ουνικάχα Μάλαγα που κοουτσάρει ο Φώτης Κατσικάρης, με 81-68, με αποτέλεσμα να ανέβει στο 14-19 και την ενδέκατη θέση, ενώ οι Ανδαλουσιανοί έπεσαν στο 15-17 και την ένατη θέση.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στα πρώτα λεπτά, με την Μούρθια να παίζει πιο αποτελεσματικά και να προηγείται με τρεις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (15-12). Οι γηπεδούχοι πάτησαν το γκάζι στο δεύτερο δεκάλεπτο και κατάφεραν να προηγηθούν με 22 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (46-24).

Η Ουνικάχα Μάλαγα αντέδρασε στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους και με ένα επί μέρους σκορ 21-11, προσπάθησε να μαζέψει την διαφορά, με την Μούρθια να προηγείται με δώδεκα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (57-45). Οι γηπεδούχοι διαχειρίστηκαν αποτελεσματικά την κατάσταση και επικράτησαν εντός έδρας την Ουνικάχα Μάλαγα με 81-68, βάζοντας φωτιά στην μάχη για την όγδοη θέση των playoffs της ACB.

Από την Μούρθια ξεχώρισαν οι Τέιλορ και Ντέιβιτς με 19 και 12 πόντους αντίστοιχα, με το Φράνκαμπ να έχει εφτά πόντους και τους Στρόμπερι και Βασειλιάδη να έχει έξι πόντους έκαστος. Από την Ουνικάχα Μάλαγα διακρίθηκαν οι Φερνάντεζ και Τόμπσον με 15 και 12 πόντους αντίστοιχα.

Περίοδοι: 15-12, 46-24, 57-45, 81-68