Τενερίφη-Μπούργος 86-78: Έκαναν το πρώτο βήμα για τα ημιτελικά οι νησιώτες

Η Τενερίφη υπερασπίστηκε την έδρα της και νίκησε την Μπούργος  με 86-78, με αποτέλεσμα να κάνει το 1-0 στην σειρά των προημιτελικών.

Η Τενερίφη ξεκίνησε πιο δυνατά και προηγήθηκε με πέντε πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (19-14). Παρά το γεγονός ότι η Μπούργος μείωσε στον ένα πόντο (32-31), οι γηπεδούχοι διαχειρίστηκαν αποτελεσματικά την κατάσταση και προηγήθηκαν με τρεις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (45-42).

Στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους, η Τενερίφη πήρε διαφορά με ένα επί μέρους σκορ 21-13 και πήρε προβάδισμα με έντεκα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (66-55). Αν και η Μπούργος πέρασε μπροστά στο σκορ (69-68), η Τενερίφη κατάφερε να νικήσει εντός έδρας με 86-78.

Από την Τενερίφη ξεχώρισαν οι Σερμαντίνι και Χουέρτας με 16 και 15 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Μπούργος διακρίθηκαν οι Σάλβο και Φιτιπάλντο με 14 και 13 πόντους.

Περίοδοι: 19-14, 45-42, 66-55, 86-78