Ομπραντόιρο – Μπαρτσελόνα 65-79: Πάντα αήττητοι οι μπλαουγκράνα

Ένα ξέσπασμα στο τρίτο δεκάλεπτο και ένα επιμέρους 13-26, ήταν αυτό που έκανε την διαφορά για την Μπαρτσελόνα, με τους Καταλανούς να περνούν από την  έδρα της Ομπραντόιρο με 79-65, παραμένοντας αήττητοι, μετά από εννέα αγωνιστικές στην ACB.

Όλα έδειχναν πως οι φιλοξενούμενοι θα έχουν ένα εύκολο μεσημέρι, μετά και το 13-23 του 10’. Η Ομπραντόιρο αποδείχθηκε σκληρό καρύδι, μείωσε σε απόσταση βολής στο ημίχρονο (36-39), όμως το ξέσπασμα της Μπαρτσελόνα στο τρίτο δεκάλεπτο και το επιμέρους 26-13, έβαλε… τέλος στο ματς. Έτσι, το τελικό 79-65, φέρνει τους Καταλανούς στο 9-0, έναντι 3-6 των γηπεδούχων.

18 πόντους και πέντε ριμπάουντ ήταν ο απολογισμός του Νίκολα Μίροτιτς, με τον Λαπροβίτολα να έχει 13 πόντους και τον Ντέιβις 12 πόντους και επτά ριμπάουντ. Όσον αφορά τον Νικ Καλάθη, τελείωσε το ματς με έξι πόντους, πέντε ριμπάουντ και τέσσερις ασίστ.

Για την Ομπραντόιρο , ο Μπιρούτις είχε 24 πόντους και έξι ριμπάουντ, με τους Καναδούς Ρόμπερτσον και Σκραμπ να έχουν από 10 πόντους και τον τελευταίο να κατεβάζει και εννέα ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 13-23, 36-39, 49-65, 65-79