Μπαρτσελόνα-Μανρέσα 95-96: Οι μπλαουγκράνα λύγισαν στην παράταση

Τρεις ήττες σε πέντε αγώνες μετράει η Μπαρτσελόνα, η οποία ηττήθηκε εντός έδρας στην παράταση από την Μανρέσα με 96-95 και έπεσε στο 11-3 και την δεύτερη θέση, ενώ οι φιλοξενούμενοι ανέβηκαν στο 9-6 και την έκτη θέση.

Η Μανρέσα άρχισε δυνατά στο παιχνίδι και πήρε προβάδισμα με οχτώ πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (25-17). Η Μπαρτσελόνα βρήκε απαντήσεις στα πρώτα λεπτά του δεύτερου δεκαλέπτου και με ένα επί μέρους σκορ 27-12, προηγήθηκε με επτά πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (44-37).

Αν και οι μπλαουγκράνα είχαν το πάνω χέρι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, η Μανρέσα χάρη σε ένα επί μέρους σκορ 23-15, προσπέρασε και προηγήθηκε με ένα πόντο στο τέλος της τρίτης περιόδου (60-59). Ο αγώνας έγινε θρίλερ στην τέταρτη περίοδο, με την Μανρέσα να εχει τον πρώτο λόγο, αλλά τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες στο τέλος της κανονικής περιόδου (86-86). Οι φιλοξενούμενοι έπαιξαν πιο αποτελεσματικά στην παράταση και λύγισαν τους μπλαουγκράνα, επικρατώντας εκτός έδρας με 96-95.

Από την Μανρέσα διακρίθηκαν οι Φρανσκίσκο και Μονέκε (13ρ. και δύο ασίστ) με 25 και 18 πόντους αντίστοιχα. Από την Μπαρτσελόνα ξεχώρισαν οι Μίροτιτς (8ρ.) και Χέις (6ρ.) με 20 και 17 πόντους.

Δεκάλεπτα: 17-25, 44-37, 59-60, 86-86 (τέλος της κανονικής περιόδου), 95-96 (τέλος της α' παράτασης)