Μπανταλόνα-Τενερίφη 62-64: Με Σερμαντίνι πήραν οι «νησιώτες» το εισιτήριο για τα ημιτελικά

Η Τενερίφη επικράτησε της Μπανταλόνα με 64-62 και πήρε το εισιτήριο για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Ισπανίας.

Η Τενερίφη άρχισε πολύ δυνατά στα πρώτα λεπτά και ήταν μπροστά με έντεκα πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (21-10).  Οι "νησιώτες" συνέχισαν δυναμικά στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκε με 13 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (36-23).

Η ομάδα από τα Κανάρια νησιά διατήρησε το προβάδισμα της σε διψήφιο αριθμό πόντων και προηγήθηκε με δώδεκα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (51-39). Η Μπανταλόνα με ένα επί μέρους σκορ 23-13 έκανε ντέρμπι την αναμέτρηση και πήρε προβάδισμα με δύο πόντους 1'04'' πριν την λήξη με τρεις βολές του Πάρα (59-57). Η Τενερίφη διαχειρίστηκε αποτελεσματικά την κατάσταση και νίκησε την Μπανταλόνα με 64-62, με αποτέλεσμα να πάρει την πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ισπανίας

Από την Τενερίφη διακρίθηκε ο Σερμαντίνι με 12 πόντους, με τους Μποργκ, Ντόρνεκαμπ, Χουέρτας και Γουίλτζερ με οχτώ πόντους έκαστος. Από την Μπανταλόνα ξεχώρισαν οι Τόμιτς και Πάρα με 15 και 14 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 10-21, 23-36, 39-51, 62-64