Βαλένθια-Μούρθια 83-86: Με Μακφάντεν απέκλεισαν τις «νυχτερίδες»

O πρώην παίκτης του ΠΑΟΚ και την Κύμης, Μακφάντεν έδειξε τον δρόμο για την νίκη της Μούρθια, η οποία επικράτησε της Βαλένθια με 86-83 και πήρε την πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ισπανίας.

Η Μούρθια είεχε τον πρώτο λόγο στην αρχή και προηγήθηκε με 19 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (52-33). Η Βαλένθια πάτησε το γκάζι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου με ένα επί μέρους σκορ 31-9, προσπέρασε και προηγήθηκε με τρεις πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (64-61). Ο αγώνας έγινε ντέρμπι στην τέταρτη περίοδο, με την Μούρθια να είναι πιο αποτελεσματική και να νικάει την Βαλένθια με 86-83.

Από την Μούρθια διακρίθηκαν οι Μακφάντεν και Τέιλορ με 20 και 16 πόντους αντίστοιχα. Από την Βαλένθια ξεχώρισαν οι Ριβέρο και Πρέπελιτς με 20 και 19 πόντους.

Δεκάλεπτα: 14-28, 33-52, 64-61, 83-86