Βαλένθια-Μπαρτσελόνα 86-76: Επικράτησαν οι νυχτερίδες με πλουραλισμό στο σκοράρισμα

Σπουδαία εντός έδρας νίκη για την Βαλένθια, η οποία επικράτησε της Μπαρτσελόνα με 86-76 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 13-7 (4η θέση), με τους μπλαουγκράνα να πέφτουν στο 15-4 (2η θέση).

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στα πρώτα λεπτά, με την Μπαρτσελόνα να έχει το πάνω χέρι, αλλά το αποτέλεσμα να είναι ισόπαλο στο τέλος της πρώτης περιόδου (21-21). Ίδιο σκηνικό και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους μπλαουγκράνα να έχουν τον πρώτο λόγο, αλλά να προηγούνται με δύο πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (42-40).

Οι "νυχτερίδες" ανέτρεψαν στα μέσα της τρίτης περιόδου το προβάδισμα των φιλοξενούμενων και προηγήθηκαν με τρεις πόντους στο 30' λεπτό (64-61). Η Βαλένθια διεύρυνε το προβάδισμα της στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 22-15, νίκησαν την Μπαρτσελόνα εντός έδρας με 86-76.

Από την Βαλένθια διακρίθηκαν οι Τόμπει και Ντιμιτρίγιεβιτς με 17 και 16 πόντους αντίστοιχα, με τον Ριβέρο να έχει 14 πόντους και τον Πραντίγια να σκοράρει έντεκα πόντους. Από την Μπαρτσελόνα ξεχώρισαν οι Μίροτιτς και Ντέιβιτς με 14 και 13 πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 21-21, 40-42, 64-61, 86-76