Μπαρτσελόνα-Γκραν Κανάρια 98-80: Υπόθεση ενός ημιχρόνου για τους μπλαουγκράνα

Η Μπαρτσελόνα υπερασπίστηκε την έδρα της και νίκησε την Γκραν Κανάρια με 98-80, με αποτέλεσμα να ανεβάσει το ρεκόρ της στο 19-4, με τους φιλοξενούμενους να πέφτουν στο 11-12 (10η θέση).

Η Μπαρτσελόνα ξεκίνησε δυνατά στα πρώτα λεπτά και ήταν μπροστά με δώδεκα πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (28-16). Οι γηπεδούχοι πάτησαν το γκάζι στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 33-12, προηγήθηκαν με 33 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (61-28).

Οι μπλαουγκράνα διατήρησαν το προβάδισμα τους στο δεύτερο ημίχρονο και νίκησαν εντός έδρας την Γκραν Κανάρια με 98-80.

Από την Μπαρτσελόνα διακρίθηκε ο Αμπρίνες με 20 πόντους, με τους Χέις και Μίροτιτς να έχουν από 15 πόντους έκαστος. Ο Καλάθης είχε έξι πόντους, τρία ριμπάουντ και επτά ασίστ σε 14:42 λεπτά. Από την Γκραν Κανάρια ξεχώρισαν οι Μπαλτσερόφσκι και Εννίς με 16 κι έντεκα πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα; 28-16, 61-28, 80-55, 98-80.