Μπανταλόνα-Μπαρτσελόνα 83-72: Ήττα στο ντέρμπι για τους μπλαουγκράνα

Η Μπανταλόνα νίκησε την Μπαρτσελόνα εντός έδρας με 83-72 και πήρε το Καταλανικό ντέρμπι, με τους μπλαουγκράνα να ανησυχούν για τον τραυματισμό του Μπράντον Ντέιβις. Οι "πράσινοι" ανέβηκαν στο 17-8 (4η θέση), ενώ οι μπλαουγκράνα έπεσαν στο 19-5 (1η θέση). Η Μπαρτσελόνα θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό, την Παρασκευή (1/4).

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν δυνατά στον αγώνα, με την Μπανταλόνα να είναι μπροστά με τρεις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (20-17). Οι "πράσινοι" πάτησαν το γκάζι στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 30-17, προηγήθηκαν με 26 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (50-34).

Αν και οι μπλαουγκράνα προσπάθησαν να μειώσουν την διαφορά στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου (19-13), οι γηπεδούχοι κράτησαν την απόσταση σε διψήφια επίπεδα πόντων και προηγήθηκαν με δέκα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (63-53). Η Μπανταλόνα διατήρησε το προβάδισμα της στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εντός έδρας την Μπαρτσελόνα με 83-72.

Από την Μπανταλόνα διακρίθηκαν οι Φελίζ και Τόμιτς με 21 πόντους έκαστος. Από την Μπαρτσελόνα ξεχώρισαν οι Ντέιβις και Μίροτιτς με 19 και 14 πόντους αντίστοιχα, με τον Καλάθη να έχει έντεκα πόντους, ένα ριμπάουντ και τρεις ασίστ σε 20:24 λεπτά.

Δεκάλεπτα: 20-17, 50-34, 63-53, 83-72