Μπρεογκάν-Μανρέσα 98-94: Οι νεοφώτιστοι ελπίζουν για πρόκριση στα playoffs

Η Μπρεογκάν υπερασπίστηκε την έδρα της και νίκησε την Μανρέσα με 98-94 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 14-14 (10η θέση), έχοντας ελπίδες για τα playoffs της ACB, αφού η όγδοη Μούρθια έχει μια νίκη παραπάνω (15-13). Οι φιλοξενούμενοι έπεσαν στο 18-10 (5η θέση).

Υψηλά κινήθηκε το σκορ στα πρώτα λεπτά, με την Μανρέσα να είναι μπροστά με πέντε πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (32-27). Αλλαγή σκηνικού στο δεύτερο δεκάλεπτο, με την Μπρεογκάν να κάνει ένα επί μέρους σκορ 26-17 και να προηγείται με τέσσερις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (53-49).

Η ομάδα από την Γαλικία κράτησε την απόσταση της στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκε με έξι πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (74-68). Δυνατό παιχνίδι στην τέταρτη περίοδο, με την Μανρέσα να ισοφαρίζει (90-90, 36' λεπτό), αλλά η Μπρεογκάν ήταν πιο αποτελεσματική και νίκησε εντός έδρας με 98-94.

Από την Μπρεογκάν διακρίθηκαν οι Μούσα (9ρ. και τρεις ασίστ) και Λούκοβιτς (5ρ. και μία ασίστ) με 18 και 17 πόντους αντίστοιχα. Από την Μανρέσα ξεχώρισαν οι Τόμασον (4 ασίστ) και Πέρεθ (5ρ. και οχτώ ασίστ) με 18 και 17 πόντους,.

Δεκάλεπτα: 27-32, 53-49, 74-68, 98-94