Βαλένθια-Ανδόρρα 81-76: Συνεχίζουν νικηφόρα οι νυχτερίδες

Η Βαλένθια νίκησε εντός έδρας την Ανδόρρα με 81-76 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 21-10 (3η θέση), ενώ η ομάδα από το Πριγκιπάτο έπεσε στο 9-22 (18η θέση).

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στα πρώτα λεπτά, με την Βαλένθια να είναι μπροστά με ένα πόντο στο τέλος της πρώτης περιόδου (15-14). Αν και η Ανδόρρα ισοφάρισε στο 15' λεπτό (22-22), οι γηπεδούχοι κράτησαν το προβάδισμα και προηγήθηκαν με έξι πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (36-30).

Αν και η ομάδα από το Πριγκιπάτο μείωσε στον ένα πόντο σε δύο περιπτώσεις στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, οι "νυχτεριδες" διατήρησαν την διαφορά τους και προηγήθηκαν με πέντε πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (53-48).  Παρότι οι φιλοξενούμενοι προσπέρασαν στο 34' λεπτό (56-55) και πήραν προβάδισμα με ένα πόντο, η Βαλένθια διατήρησε το προβάδισμα της και κατάφερε να νικήσει εντός έδρας με 81-76.

Από την Βαλένθια διακρίθηκαν οι Ντούμπλιεβιτς (8ρ. και τέσσερις ασίστ) και Τόμπει (5ρ. και μία ασίστ) με 19 και έντεκα πόντους αντίστοιχα. Ο Ολιβιέρ Χάνλαν με έξι πόντους και ένα ριμπάουντ σε 16:46 λεπτά. Από την Ανδόρρα ξεχώρισαν οι Μίλερ-ΜακΙντίρε (4ρ. και έξι ασίστ) και Ολουμουγίβα (5ρ.) με 15 και 14 πόντους.

Δεκάλεπτα: 15-14, 36-30, 53-48, 81-76