Μανρέσα-Μπαρτσελόνα 80-94: Με ανατροπή πήραν οι μπλαουγκράνα το ντέρμπι της Καταλονίας

Η Μπαρτσελόνα νίκησε εκτός έδρας την Μανρέσα με 94-80 και ανέβηκε στο 27-7 (1η θέση), ενώ οι γηπεδούχοι έπεσαν στο 20-14 (7η θέση).

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στην αρχή του αγώνα, με την Μανρέσα να είναι μπροστά με έξι πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (21-15). Οι γηπεδούχοι διατήρησαν το προβάδισμα τους στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους μπλαουγκράνα να πιέζουν, αλλά η Μανρέσα προηγήθηκε με επτά πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (40-33).

Οι φιλοξενούμενοι πάτησαν το γκάζι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 30-16, προηγήθηκαν με επτά πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (63-56). Η Μπαρτσελόνα κράτησε την απόσταση της στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εκτός έδρας την Μανρέσα με 94-80.

Απο την Μπαρτσελόνα διακρίθηκαν ο Λαπροβίτολα και ο Μίροτιτς με 20 και δώδεκα πόντους αντίστοιχα, με τον Νικ Καλάθη να έχει οχτώ πόντους, εννέα ριμπάουντ και οχτώ ασίστ. Από την Μανρέσα ξεχώρισε ο Μονέκε με 14 πόντους, με τους Μπάντιο και Βαουλέτ με έντεκα πόντους έκαστος.

Δεκάλεπτα: 21-15, 40-33, 56-63, 80-94