Μπανταλόνα-Τενερίφη 100-68: Σάρωσαν την πρωταθλήτρια του BCL οι Καταλανοί

Η Μπανταλόνα νίκησε εντός έδρας την Τενερίφη με 100-68 και έκανε το 1-0 στην σειρά των προημιτελικών των playoffs του Ισπανικού πρωταθλήματος.

Σαρωτική ήταν η Μπανταλόνα στην αρχή του αγώνα και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, ήταν μπροστά με 20 πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (27-7). Οι "πράσινοι" ανέβασαν ρυθμό στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 27-14, προηγήθηκαν με 33 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (54-21).

Οι γηπεδούχοι κράτησαν την απόσταση στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου σε πολύ υψηλά επίπεδα και προηγήθηκαν με 35 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (78-43). Η Μπανταλόνα διατήρησε το προβάδισμα της στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εντός έδρας την Τενερίφη με 100-68.

Από την Μπανταλόνα διακρίθηκε ο Παρρά με 14 πόντους, με τους Μπουσκέτς και Γουίλις να σκοράρουν από δώδεκα πόντους έκαστος. Από την Τενερίφη ξεχώρισε ο Χουέρτας με 14 πόντους, με τους Ντόρνεκαμπ και Σουλειμάνοβιτς να έχουν από δέκα πόντους.

Δεκάλεπτα:  27-7, 54-21, 78-43, 100-68