Μπαρτσελόνα-Γκραν Κανάρια 93-82: Έκαναν το 1-0 οι μπλαουγκράνα, κοντά στο triple double ο Καλάθης

Η Μπαρτσελόνα νίκησε εντός έδρας την Γκραν Κανάρια με 93-82 και έκανε το 1-0 στην σειρά των προημιιτελικών του Ισπανικού πρωταθλήματος.

Πολύ καλό ξεκίνημα για την Μπαρτσελόνα, η οποία έπαιξε πιο αποτελεσματικά και ήταν μπροστά με επτά πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (24-17).  Αν και η Γκραν Κανάρια μείωσε την διαφορά στους τέσσερις πόντους (39-35) στο δεύτερο δεκάλεπτο, αλλά οι μπλαουγκράνα κράτησαν το προβάδισμα τους και προηγήθηκαν με εννέα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (48-39).

Παρότι οι φιλοξενούμενοι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, κατάφεραν να πιέσουν και να μειώσουν την διαφορά, με τους Καταλανούς να προηγούνται με τρεις πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (67-64).  Η Μπαρτσελόνα ανέβασε ρυθμό στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εντός έδρας την Γκραν Κανάρια με 93-82.

Από την Μπαρτσελόνα διακρίθηκαν οι Ντέιβιτς και Έξουμ με 16 και 15 πόντους αντίστοιχα, με τον Νικ Καλάθη να έχει δέκα πόντους, δώδεκα ασίστ και εννέα ριμπάουντ. Από την Γκραν Κανάρια ξεχώρισαν οι Σλότερ και Πίστοβι με 13 και δώδεκα πόντους.

Δεκάλεπτα: 24-17, 48-39, 67-64, 93-82