Γκραν Κανάρια-Μπαρτσελόνα 86-88: Με buzzer beater ο Χίγκινς έστειλε τους μπλαουγκράνα στα ημιτελικά

Η Μπαρτσελόνα νίκησε εκτός έδρας την Γκραν Κανάρια με 88-86 και κάνοντας το 2-0 στην σειρά, πήρε το εισιτήριο για τα ημιτελικά του Ισπανικού πρωταθλήματος.

Αν και η Μπαρτσελόνα πήρε προβάδισμα με τέσσερις πόντους (4-0), η Γκραν Κανάρια με ένα επί μέρους σκορ 18-11, ήταν μπροστά με τρεις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (18-15). Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους γηπεδούους να έχουν τον πρώτο λόγο και να προηγούνται με πέντε πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (46-41).

Οι μπλαουγκράνα έβγαλαν αντίδραση στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και πήραν προβάδισμα με τρεις πόντους (63-60, 28' λεπτό), με τους "νησιώτες" με έξι σερί πόντους, να προηγούνται με +3 στο τέλος της τρίτης περιόδου (66-63).  Αν και η Γκραν Κανάρια προηγήθηκε και με +10 (76-66, 34' λεπτό), η Μπαρτσελόνα βρήκε απαντήσεις και το ματς έγινε ντέρμπι. Με buzzer beater του Χίγκινς, οι μπλαουγκράνα νίκησαν εκτός έδρας την Γκραν Κανάρια με 88-86 και κάνοντας το 2-0 στην σειρά, πήραν το εισιτήριο για τα ημιτελικά του Ισπανικού πρωταθλήματος.

Από την Μπαρτσελόνα διακρίθηκαν οι Μίροτιτς και Λαπροβίτολα με 21 και 17 πόντους αντίστοιχα, με τον Νικ Καλάθη να έχει πέντε πόντους, τέσσερα ριμπάουντ και τέσσερις ασίστ σε 28;39 λεπτά. Από την Γκραν Κανάρια ξεχώρισαν οι Ένις και Ντιόπ με 26 και 15 πόντους.

Δεκάλεπτα: 18-15, 46-41, 66-63, 86-88

Δείτε το σχετικό tweet το buzzer beater του Χίγκινς που έδωσε την νίκη και συνεπώς την πρόκριση στα ημιτελικά για την Μπαρτσελόνα: