Μπαρτσελόνα-Μπανταλόνα 89-72: Έκαναν το πρώτο βήμα για τους τελικούς οι μπλαουγκράνα

Η Μπαρτσελόνα νίκησε εντός έδρας την Μπανταλόνα με 89-72, με αποτέλεσμα να κάνει το 1-0 στην σειρά των ημιτελικών του Ισπανικού πρωταθλήματος.

Χαμηλά κινήθηκε το σκορ στην αρχή του αγώνα (12-11), με την Μπαρτσελόνα να έχει το πάνω χέρι και να είναι μπροστά με ένα πόντο στο τέλος της πρώτης περιόδου. Οι μπλαουγκράνα ανέβασαν ρυθμό στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν με εννέα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (40-31).

Οι γηπεδούχοι πάτησαν το γκάζι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 29-17, προηγήθηκαν με 21 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (69-48). Η Μπαρτσελόνα διατήρησε το προβάδισμα της στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εντός έδρας την Μπανταλόνα με 89-72.

Από την Μπαρτσελόνα διακρίθηκαν οι Σανλί και Ντέιβις με 16 και 13 πόντους αντίστοιχα, με τον Νικ Καλάθη να έχει τρεις πόντους, πέντε ριμπάουντ και τέσσερις ασίστ σε 18:21 λεπτά. Από την Μπανταλόνα ξεχώρισαν οι Ρίμπας και Γουίλις με έντεκα πόντους έκαστος.

Δεκάλεπτα: 12-11, 40-31, 69-48, 89-72