Μπαρτσελόνα-Μπανταλόνα 81-87: Μπαμ στην Βαρκελώνη και 1-1 η Χουβεντούτ

Η Μπανταλόνα νίκησε εκτός έδρας την Μπαρτσελόνα με 87-81, με αποτέλεσμα να κάνει το 1-1 στην σειρά των ημιτελικών του Ισπανικού πρωταθλήματος.

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στην αρχή του αγώνα, με το παιχνίδι να αποκτάει άγρια ομορφιά και την Μπανταλόνα να εόναι μπροστά με ένα πόντο στο τέλος της πρώτης περιόδου (27-26).  Αν και η Μπαρτσελόνα είχε το πάνω χέρι στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι ιδιαίτερα με ένα επί μέρους σκορ 8-2, κατάφεραν να προηγηθούν με δύο πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (42-40).

Οι "πράσινοι" ανέβασαν ρυθμό στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 23-13, προηγήθηκαν με δώδεκα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (65-53).  Παρότι η Μπαρτσελόνα πάλεψε στην τέταρτη περίοδο για να μειώσει την διαφορά, η Μπανταλόνα διατήρησ το προβάδιμα της και νίκησε εκτός έδρας με 87-81, με αποτέλεσμα να κάνει το μπρέικ και το 1-1 στην σειρά των ημιτελικών του Ισπανικού πρωταθλήματος.

Από την Μπανταλόνα διακρίθηκαν οι Τόμιτς και Μπάσας με 24 και 13 πόντους αντίστοιχα. Από την Μπαρτσελόνα ξεχώρισαν οι Καλάθης (6ρ. και έξι ασίστ) και Έξουμ με 15 και δώδεκα πόντους.

Δεκάλεπτα: 26-27, 40-42, 53-65, 81-87