Μπαρτσελόνα-Μπανταλόνα 91-74: Ο Λαπροβίτολα έβρεξε τρίποντα και έστειλε τους μπλαουγκράνα στον τελικό

Με μια φοβερή εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο, η Μπαρτσελόνα νίκησε της Μπανταλόνα με 91-74 και πήρε το εισιτήριο για τον τελικό του ισπανικού σούπερ καπ, εκεί που θα αντιμετωπίσει την Ρεάλ Μαδρίτης.

Αν και η Μπαρτσελόνα πήρε προβάδισμα με επτά πόντους στο 5' λεπτό (12-5), η Μπανταλόνα με ένα επί μέρους σκορ 17-6, ανέτρεψε τα δεδομένα και προσπέρασε μπροστά με τέσσερις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (22-18). Παρά την συνεχή πίεση των μπλαουγκράνα που μείωσαν την διαφορά στον ένα πόντο σε δύο περιπτώσεις στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι "πράσινοι" κράτησαν την απόσταση τους και προηγήθηκαν με επτά πόντους στο τέλος του ημιχρόνου(46-39).

Η ομάδα του κόουτς Σαρούνας Γιασικεβίτσιους έτρεξε ένα απίστευτο επί μέρους σκορ 29-14 στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκε με οχτώ πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (68-60). Η Μπαρτσελόνα ήταν ασταμάτητη στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 23-14, κατάφερε να νικήσει την Μπανταλόνα με 91-74 και να πάρει το εισιτήριο για τον τελικό του ισπανικού σούπερ καπ, εκεί που θα αντιμετωπίσει την Ρεάλ Μαδρίτης.

Από την Μπαρτσελόνα διακρίθηκαν οι Λαπροβίτολα (5ρ., 3 ασίστ και 7/10 τρίποντα) και Σανλί με 26 και δώδεκα πόντους αντίστοιχα. Από την Μπανταλόνα ξεχώρισαν οι Έλενσον και Παρρά με 14 πόντους έκαστος, με τον Τόμιτς να σκοράρει 13 πόντους.

Ο τελικός του ισπανικού σούπερ καπ είναι προγραμματισμένος για την Κυριακή (25/9) στις 19:30 ώρα Ελλάδας.

Δεκάλεπτα: 18-22, 39-46, 68-60, 91-74