Βαλένθια-Μπαρτσελόνα 80-92: Διπλό για τους μπλαουγκράνα με 21αρα του Λαπροβίτολα

Η Μπαρτσελόνα νίκησε εκτός έδρας την Βαλένθια με 92-80 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 5-1, ενώ οι γηπεδούχοι έπεσαν στο 3-3.

Η Μπαρτσελόνα είχε τον πρώτο λόγο από την αρχή του αγώνα και ήταν μπροστά με πέντε πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (23-18). Οι μπλαουγκράνα ανέβασαν ρυθμό και με ένα επί μέρους σκορ 32-22, προηγήθηκαν με 15 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (55-40).

Η Καταλανική ομάδα κράτησε την απόσταση της σε διψήφια διαφορά πόντων στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκε με 17 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (77-60). Η Μπαρτσελόνα διατήρησε το προβάδισμα της στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εκτός έδρας την Βαλένθια με 92-80.

Από την Μπαρτσελόνα διακρίθηκαν οι Λαπροβίτολα και Χίνγκινς με 21 και 18 πόντους αντίστοιχα. Από την Βαλένθια ξεχώρισε ο Τζόουνς με 19 πόντους, με τους Ντούμπλιεβιτς, Χάρπερ και Πρέπελιτς να σκοράρουν από έντεκα πόντους έκαστος.

Δεκάλεπτα: 18-23, 40-55, 60-77, 80-92