Μπαρτσελόνα-Τζιρόνα 72-69: Με double double του Ντα Σίλβα

Η Μπαρτσελόνα νίκησε εντός έδρας την Τζιρόνα με 72-69 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 6-1, ενώ οι φιλοξενούμενοι έπεσαν στο 2-5.

Αν και η Τζιρόνα πήρε προβάδισμα με οχτώ πόντους στο 6' λεπτό (17-9), η Μπαρτσελόνα με ένα επί μέρους σκορ 14-2, προσπέρασε και προηγήθηκε με τέσσερις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (23-19). Οι μπλαουγκράνα πάτησε το γκάζι στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 27-19, προηγήθηκαν με δώδεκα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (50-38).

Οι γηπεδούχοι είχαν την απόσταση τους κατά κύριο λόγο σε διψήφιο αριθμό πόντων στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκαν με 15 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (65-50). Αν και η Τζιρόνα ανέβασε ρυθμό στην τέταρτη περίοδο κάνοντας ένα επί μέρους σκορ 19-7, η Μπαρτσελόνα βρήκε απαντήσεις και νίκησε εντός έδρας με 72-69.

Από την Μπαρτσελόνα διακρίθηκαν οι Ντα Σίλβα (14ρ. και μία ασίστ) και Βέσελι με 16 και 14 πόντους αντίστοιχα. Από την Τζιρόνα ξεχώρισε ο Κολόμ με 13 πόντους, με τους Φιγκέρας και Γκασόλ να σκοράρουν από εννέα πόντους έκαστος.

Δεκάλεπτα: 23-19, 50-38, 65-50, 72-69