Μπρεογκάν-Μπαρτσελόνα 74-78: Τα χρειάστηκαν αλλά νίκησαν οι μπλαουγκράνα

Η Μπαρτσελόνα νίκησε εκτός έδρας την Μπρεογκάν με 78-74 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 8-3, ενώ οι γηπεδούχοι έπεσαν στο 5-6.

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στην αρχή του αγώνα, με την Μπρεογκάν να είναι μπροστά με δύο πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (25-23). Ίδιο σκηνικό και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με την Μπαρτσελόνα να ανεβάζει ρυθμό και προηγήθηκε με τρεις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (43-40).

Αν και οι γηπεδούχοι είχαν προβάδισμα σε δύο περιπτώσεις στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, με τους μπλαουγκράνα να είναι ανταγωνιστικοί και να έχουν το προβάδισμα για την περισσότερη ώρα του αγώνα, με το σκορ να είναι ισόπαλο στο τέλος της τρίτης περιόδου (61-61). Παρότι η Μπρεογκάν πήραν διαφορά με τρεις πόντους στο 3' λεπτό (67-64), η Μπαρτσελόνα βρήκε απαντήσεις και νίκησε εκτός έδρας με 78-74.

Από την Μπαρτσελόνα διακρίθηκαν οι Μιρότιτς και Λαπροβίτολα με 16 και 13 πόντους αντίστοιχα. Από την Μπρεογκάν ξεχώρισαν οι Χόλατζ και Μπάμφορθ με 16 και δώδεκα πόντους.

Η Μπαρτσελόνα θα αντιμετωπίσει την Μονακό εκτός έδρας την Τετάρτη (14/12) και θα παίξει με τον Παναθηναικό εντός έδρας, την Παρασκευή (16/12).

Δεκάλεπτα:  25-23, 40-43, 61-61, 74-78