Μπαρτσελόνα-Ουνικάχα 75-60: Πήρε φόρα....από το Μουντιάλ ο Λαπροβίτολα

Ο Νίκολα Λαπροβίτολα...τρελάθηκε πριν τον αγώνα, αφού παρακολούθησε τον συναρπαστικό αγώνα κατάκτησησης του Παγκοσμίου Κυπέλλου από την Εθνική Αργεντινής κάτι που τον ώθησε να οδηγήσει την Μπαρτσελόνα στην εντός έδρας νίκη επί της Ουνικάχα Μάλαγα με 75-60. Οι μπλαουγκράνα ανέβηκαν στο ρεκόρ 9-3, ενώ οι "πράσινοι" έπεσαν στο 8-4.

Η Μπαρτσελόνα είχε τον πρώτο λόγο στην αρχή του αγώνα και προηγήθηκε με επτά πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (37-30). Οι Ανδαλουσιανοί πήραν προβάδισμα με ένα πόντο στο 25' λεπτό (47-46), αλλά οι μπλαουγκράνα είχαν τον έλεγχο στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκε με τρεις πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (53-50). Η Μπαρτσελόνα πάτησε το γκάζι στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 22-10, νίκησε εντός έδρας την Ουνικάχα Μάλαγα με 75-60.

Από την Μπαρτσελόνα διακρίθηκε ο Λαπροβίτολα με 13 πόντους, με τους Τόμπει και Βέσελι να σκοράρουν από δέκα πόντους έκαστος. Από την Ουνικάχα Μάλαγα ξεχώρισαν οι Οσετκόβσκι και Κάρτερ με έντεκα και δέκα πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 18-13, 37-30, 53-50, 75-60