Μούρθια-Μπαρτσελόνα 72-86: Διπλό για τους μπλαουγκράνα με υπογραφή των Λαπροβίτολα και Βέσελι

Η Μπαρτσελόνα νίκησε εκτός έδρας την Μούρθια με 86-72 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 13-3, ενώ οι γηπεδούχοι έπεσαν στο 7-9.

Η Μπαρτσελόνα είχε τον πρώτο λόγο στην αρχή του αγώνα και ήταν μπροστά με τέσσερις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (17-13). Η διαφορά έμεινε σε χαμηλά επίπεδα, με τους μπλαουγκράνα να έχουν το πάνω χέρι και προηγήθηκαν με τέσσερις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (37-33).

Αν και οι γηπεδούχοι μείωσαν την διαφορά στον ένα πόντο στο 25' λεπτό (47-46), οι φιλοξενούμενοι παρέμειναν μπροστά και προηγήθηκαν με οχτώ πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (65-57). Η Μπαρτσελόνα ανέβασε ρυθμό στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 21-15, κατάφερε να νικήσει εκτός έδρας την Μούρθια με 86-72.

Από την Μπαρτσελόνα διακρίθηκαν οι Λαπροβίτολα και Βέσελι με 15 και 14 πόντους αντίστοιχα. Από την Μούρθια ξεχώρισε ο Άντερσον με 15 πόντους, με τους Ντίοπ και Πίστοβι να βάζουν από δώδεκα πόντους έκαστος.

Δεκάλεπτα: 13-17, 33-37, 57-65, 72-86