Ουνικάχα-ΑΕΚ 88-66: Κατέρρευσαν οι κιτρινόμαυροι στην τέταρτη περίοδο

Η ΑΕΚ ηττήθηκε στην πρεμιέρα της φάσης των 16 του BCL εκτός έδρας από την Ουνικάχα Μάλαγα με 88-66.

Αν και η ΑΕΚ πήρε προβάδισμα με τρεις πόντους στο 3' λεπτό (7-4), η Ουνικάχα Μάλαγα με ένα επί μέρους σκορ 25-13 στα επόμενα λεπτά, ήταν μπροστά με εννέα πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (29-20). Οι κιτρινόμαυροι με ένα δικό τους επί μέρους σκορ 11-2, ισοφάρισαν τον αγώνα στο 14' λεπτό (31-31). Οι Ανδαλουσιανοί είχαν τον πρώτο λόγο στα επόμενα λεπτά και προηγήθηκαν με πέντε πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (44-39).

Παρότι η ελληνική ομάδα πήρε προβάδισμα με ένα πόντο στο 25' λεπτό (52-51), η ισπανική ομάδα είχε για περισσότερη ώρα το προβάδισμα, αν και σε χαμηλά επίπεδα, στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκε με πέντε πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (59-54). Η Ουνικάχα Μάλαγα είχε το πάνω χέρι στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 29-12, κατάφερε να νικήσει εντός έδρας την ΑΕΚ με 88-66.

Από την Ουνικάχα Μάλαγα διακρίθηκαν οι Κράβις και Πέρι με 22 πόντους έκαστος. Από την ΑΕΚ ξεχώρισαν οι Μίτσελ (13ρ. και δύο ασίστ) και Μάιλς (5ρ.) με 18 και1 4 πόντους αντίστοιχα, με τον Φλιώνη να έχει επτά πόντους, τέσσερις ασίστ και τρία ριμπάουντ σε 25:53 λεπτά.

Δεκάλεπτα: 29-20, 44-39, 59-54, 88-66

Διαιτητές: Ματσόνι, Κρέγιτς, Γιλμάζ

On Fire: Ο Κράβις και ο Πέρι από την Ουνικάχα Μάλαγα με 22 πόντους

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το 87-64 (οι 23 πόντοι διαφοράς για την Ουνικάχα Μάλαγα στο 38' λεπτό)