Εφές-Φενέρμπαχτσε 96-91: Πήραν το ντέρμπι οι μπλε, αποχώρησε με φορείο ο Μίτσιτς

Η Εφές νίκησε εντός έδρας την Φενέρμπαχτσε με 96-91 και ανέβηκε στο 21-8, ενώ οι "κίτρινοι" έπεσαν στο 22-6.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στην αρχή του αγώνα, με τις δύο ομάδα να είναι ισόπαλες στο τέλος της πρώτης περιόδου (28-28). Η διαφορά παρέμεινε σε χαμηλά επίπεδα στο δεύτερο δεκάλεπτο, με την Εφές να έχει για περισσότερη ώρα το προβάδισμα, αλλά η Φενέρμπαχτσε ήταν μπροστά με δύο πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (49-47).

Αλλαγή σκηνικού στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, με τους "κίτρινους" να έχουν τον πρώτο λόγο, αλλά οι γηπεδούχοι με ένα επί μέρους σκορ 11-2, προηγήθηκαν με τρεις πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (75-72). Η Εφές διατήρησε την διαφορά της στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εντός έδρας την Φενέρμπαχτσε με 96-91.

Ιδιαίτερα, η ομάδα του κόουτς Αταμάν είχε ένα σοβαρό τραυματισμό, αυτόν του Βασίλιε Μίτσιτς, ο οποίος αποχώρησε στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου με φορείο μετά από χτύπημα με γόνατο απέναντι στον Μπιρσέν.

Τα δεκάλεπτα: 28-28, 47-49, 75-72, 96-91