Φενέρμπαχτσε-Πέτκιμσπορ 101-96: Με 100αρα κλείδωσε την δεύτερη θέση

Η Φενέρμπαχτσε νίκησε εντός έδρας την Πέτκιμσπορ με 101-96 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 23-6, ενώ οι φιλοξενούμενοι έπεσαν στο 12-17.

Η Φενέρμπαχτσε δεν είχε στην διάθεση της για αυτόν τον αγώνα και τους τρεις Έλληνες διεθνείς Νικ Καλάθη, Τάιλερ Ντόρσεϊ και Κώστα Αντετοκούνμπο.

Οι "κίτρινοι-μπλε" είχαν τον πρώτο λόγο στην αρχή του αγώνα και προηγήθηκαν με 12 πόντους στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (61-49). Αν και οι φιλοξενούμενοι πίεσαν στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, η ομάδα του κόουτς Δημήτρη Ιτούδη είχε λύσεις και προηγήθηκε με οχτώ πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (78-70). Η Φενέρμπαχτσε διατήρησε το προβάδισμα της στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εντός έδρας την Πέτκιμσπορ με 101-96.

Από την Φενέρμπαχτσε διακρίθηκαν οι Μότλει και Χέις με 24 και 21 πόντους αντίστοιχα. Από την Πέτκιμσπορ ξεχώρισαν οι Τσέρι και Μπουθ με 27 και 16 πόντους.

Δεκάλεπτα: 32-23, 61-49, 78-70, 101-96