Φενέρμπαχτσε-Μπουρασπόρ 84-82: Ίδρωσαν αλλά πήραν την νίκη οι κίτρινοι

Η Φενέρμπαχτσε νίκησε εντός έδρας την Μπουρσασπόρ με 84-82 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 23-6, ενώ οι φιλοξενούμενοι έπεσαν στο 17-13.

Οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ στην αρχή του αγώνα, με την Φενέρμπαχτσε να είναι με ένα πόντο μπροστά στο τέλος της πρώτης περιόδου (22-21). Οι "κίτρινοι-μπλε" κράτησαν το προβάδισμα τους στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν με τρεις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (45-42).

Οι γηπεδούχοι είχαν το πάνω χέρι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκαν με δύο πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (84-82). Αν και οι δύο ομάδες ήταν κοντά στην τέταρτη περίοδο, η Φενέρμπαχτσε ήταν πιο αποτελεσματική και ιδιαίτερα με ένα φόλοου του Μότλει στα 1,9 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε, νίκησε εντός έδρας την Μπουρσασπόρ με 84-82.

Από την Φενέρμπαχτσε διακρίθηκαν οι Γουίλμπεκιν και Μότλει με 18 και 17 πόντους αντίστοιχα, με τον Κώστα Αντετοκούνμπο να έχει 14 πόντους. Από την Μπουρσασπόρ ξεχώρισε ο Μπιτίμ με 16 πόντους. Από 15 πόντους είχαν ο Όγκουστ (11ρ. και 4 ασίστ) και ο Κλέμμονς (3ρ. και 1 ασίστ).