Νταρουσάφακα-Εφές 84-86: Με ανατροπή οι μπλε προκρίθηκαν στα ημιτελικά

Η Εφές νίκησε εκτός έδρας την Νταρουσάφακα με 86-84 και έκανε το 2-0 στην σειρά, με αποτέλεσμα να προκριθεί στα ημιτελικά του τουρκικού πρωταθλήματος.

Οι δύο ομάδες είχαν τα σερί τους στην αρχή του αγώνα, με την Νταρουσάφακα να είναι μπροστά με τέσσερις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (24-20). Αν και η Εφές πήρε προβάδισμα με τρεις πόντους στο 15' λεπτό (31-28), οι γηπεδούχοι είχαν τον πρώτο λόγο στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν με 5 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (44-39).

Οι "πράσινοι" πήγαν τέσσερις φορές την διαφορά στους δέκα πόντους στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, με τους φιλοξενούμενους να πιέζουν για να την μειώσουν. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με δύο πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (63-61). Οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα μόνο δύο φορές στην τέταρτη περίοδο, αλλά κατάφεραν να νικήσουν τους γηπεδούχους, με τον Μπομπουά να πετυχαίνει το καθοριστικό τρίποντο στα 2’’ πριν από τη λήξη. Η Εφές νίκησε εκτός έδρας την Νταρουσάφακα με 86-84, έκανε το 2-0 στην σειρά και προκρίθηκε στα ημιτελικά του τουρκικού πρωταθλήματος.

Από την Εφές διακρίθηκαν οι Μίτσιτς και Λάρκιν με 22 και 18 πόντους αντίστοιχα. Από την Νταρουσάφακα ξεχώρισαν οι Ολασένι (12 ριμπάουντ και 1 ασίστ) κα Γεμπόα (5 ριμπαόυντ) με 24 και 18 πόντους.

Δεκάλεπτα: 24-20, 44-39, 63-61, 84-86