Τουρκία, Φενέρμπαχτσε – Εφές 108-66: Διασυρμός άνευ προηγουμένου

Σε παράσταση για έναν ρόλο μετέτρεψε η Φενέρμπαχτσε τον πρώτο ημιτελικό απέναντι στην Εφές. Το συγκρότημα του Δημήτρη Ιτούδη σκόρπισε την Αναντολού του Εργκίν Αταμάν με 108-66, κάνοντας το 1-0 στην σειρά, με το +42 να αποτελεί ρεκόρ διαφοράς υπέρ της Φενέρ, στην ιστορία των δύο ομάδων.

Το παιχνίδι θύμισε ντέρμπι μόλις για κάτι παραπάνω από πέντε λεπτά, όταν και η Εφές προηγήθηκε με 17-12. Ακολούθησε, όμως, ένα 14-0 από πλευράς γηπεδούχων για το 26-17, λίγο μετά την έναρξη της δεύτερης περιόδου, με την Αναντολού να μην επιστρέφει ποτέ στο ματς. Αντίθετα, όσο κυλούσε ο χρόνος, η διαφορά έπαιρνε την… ανηφόρα, με τον Αταμάν στην τελευταία περίοδο να πετά «λευκή πετσέτα», αφού πρώτα είχε καυγά με μία φίλαθλο των γηπεδούχων, που οδηγήθηκε εκτός γηπέδου, τον Άκπιναρ να βλέπει το αντίπαλο καλάθι σαν βαρέλι, την Φενέρ να ψάχνει το σπάσιμο του +39, που ήταν το ρεκόρ διαφοράς της με την Εφές και να τα καταφέρνει με το τελικό +42.

Έτσι, με το εκκωφαντικό 108-66, η Φενέρ έκανε το 1-0 στην ημιτελική σειρά, καταβάλλοντας ένα τεράστιο κτύπημα, κυρίως ψυχολογικό, στην αντίπαλο της, ενόψει της συνέχειας της σειράς.

Ο Μότλεϊ με 18 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ από πλευράς Φενέρ, με τον Χέιζ – Ντέιβις να έχει 15, τον Γκεγίκ 12 και τον Άκπιναρ 11, όλους στην τελευταία περίοδο.

Για την Εφές, ο Μπράιαντ είχε 13 πόντους και οι Μίτσιτς και Ζίζιτς από 10 έκαστος.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-17, 51-37, 77-54, 108-66