Φενέρμπαχτσε-Εφές 90-92: Με buzzer beater του Κλάιμπερν ισοφάρισαν την σειρά οι μπλε

Η Εφές νίκησε εκτός έδρας την Φενέρμπαχτσε με 92-90 και ισοφάρισε σε 1-1 την σειρά των ημιτελικών του τουρκικού πρωταθλήματος.

Καταιγιστική η Φενέρμπαχτσε στα πρώτα λεπτά και έχοντας τον πρώτο λόγο, ήταν μπροστά με εννέα πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (25-16). Η Εφές μείωσε την διαφορά στο δεκάλεπτο, αλλά οι "κίτρινοι" προηγήθηκαν με πέντε πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (45-40).

Οι φιλοξενούμενοι ήταν σαρωτικοί στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 25-16, προηγήθηκαν με τέσσερις πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (65-61). Το ματς έγινε ντέρμπι στην τέταρτη περίοδο. Ο Χέιζ έκανε για τους κίτρινους το 90-89, αλλά ο Κλάιμπερν απάντησε με νικητήριο τρίποντο buzzer beater, δίνοντας την νίκη στην Εφές με 92-90.

Δεκάλεπτα: 25-16, 45-40, 61-65, 90-92