Εφές-Φενέρμπαχτσε 97-91: Με 25αρα του Μίτσιτς έκανε το 2-1 στην σειρά η ομάδα του Αταμάν

Η Εφές νίκησε εντός έδρας την Φενέρμπαχτσε με 97-91 και έκανε το 2-1 στην σειρά των ημιτελικών του τουρκικού πρωταθλήματος.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στην αρχή του αγώνα, με την Φενέρμπαχτσε να είναι μπροστά με δύο πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (24-22). Αν και οι "κίτρινοι" είχαν τον πρώτο λόγο στο δεύτερο δεκάλεπτο, η Εφές κατάφερε να προηγηθεί με ένα πόντο στο τέλος του ημιχρόνου (52-51).

Οι φιλοξενούμενοι πάτησαν το γκάζι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 27-19, προηγήθηκαν με επτά πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (78-71). Η Εφές ανέβασε ρυθμό στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 26-13, νίκησε εντός έδρας την Φενέρμπαχτσε με 97-91 και έκανε το 2-1 στην σειρά των ημιτελικών του τουρκικού πρωταθλήματος.

Από την Εφές διακρίθηκαν οι Μίτσιτς και Μπράιαντ με 25 και 21 πόντους αντίστοιχα. Από την Φενέρμπαχτσε ξεχώρισαν οι Γουίλμπεκιν και Χέις με 23 και 21 πόντους, ενώ ο Νικ Καλάθης είχε οχτώ πόντους, έξι ασίστ και τρία ριμπάουντ σε 28:56 λεπτά.

Δεκάλεπτα: 22-24, 52-51, 71-78, 97-91