Φενέρμπαχτσε-Μπαχτσεσεχίρ 113-98: Με 25αρα του Μότλει και double double του Καλάθη

Η Φενέρμπαχτσε νίκησε εντός έδρας την Μπαχτσεσεχίρ με 113-98 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 2-1, ενώ οι φιλοξενούμενοι έπεσαν στο 1-2. Υπενθυμίζουμε ότι οι "κίτρινοι" θα αντιμετωπίσουν τον Παναθηναικό στην Κωνσταντινούπολη, την Τρίτη (17/10), για την τρίτη αγωνιστική της Euroleague.

Η Φενέρμπαχτσε είχε το πάνω χέρι στην αρχή του αγώνα και ήταν μπροστά με έξι πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (34-28). Το σκορ ήταν πολύ υψηλό από τα πρώτα λεπτά, με την ομάδα του κόουτς Ιτούδη να ανεβάζει και άλλο την διαφορά της στο δεύτερο δεκάλεπτο. Οι γηπεδούχοι με ένα επί μέρους σκορ 24-16, προηγήθηκαν με 14 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (58-44).

Αν και η Μπαχτσεσεχίρ ήταν επιθετικά πολύ αποτελεσματική στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου (33-27), οι "κίτρινοι" είχαν απαντήσεις και προηγήθηκαν με οχτώ πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (85-77). Η Φενέρμπαχτσε είχε τα ηνία του αγώνα στην τέταρτη περίοδο, επέβαλλε τον ρυθμό της και νίκησε εντός έδρας την Μπαχτσεσεχίρ με 113-98.

Από την Φενέρμπαχτσε διακρίθηκαν οι Μότλει και Μπιμπέροβιτς με 25 και 17 πόντους, ενώ ο Καλάθης είχε 15 πόντους, 10 ασίστ και 2 ριμπάουντ και 22:49 λεπτά. Από την Μπαχτσέσεχιρ ξεχώρισαν οι Σκραμπ και Μπουτέιγε με 26 και 18 πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 34-28, 58-44, 85-77, 113-98