ΑΕΚ-Παναθηναϊκός 87-77: Με κορυφαίο τον Λάνγκφορντ

Η ΑΕΚ νίκησε τον Παναθηναϊκό με 87-77 σε μια φιλική αναμέτρηση στο ΟΑΚΑ, υπό τα βλέμματα των νεοοαποκτηθέντων Ντάριον Άτκινς και Ίαν Βουγιούκας, οι οποίοι είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν τις νέες τους ομάδες.

Οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες στο τέλος της πρώτης περιόδου (24-24), με την Ένωση να εκμεταλλεύεται την αστοχία του Παναθηναικού και να προηγείται με έξι πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (45-39).

Η ΑΕΚ διατήρησε το προβάδισμα της στο δεύτερο ημίχρονο και τελικά οι κιτρινόμαυροι νίκησαν τον Παναθηναικό με 87-77.

Από την ΑΕΚ ξεχώρισαν οι Λάνγκφορντ και Χρυσικόπουλος με 19 και 18 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τον Παναθηναικό διακρίθηκαν οι Νέντοβιτς και Παπαπέτρου με 19 και 17 πόντους.

Θυμίζουμε ότι η Ένωση έπαιξε χωρίς τους Γιάνκοβιτς και Σλότερ, ενώ ο Παναθηναικός είχε εκτός τους Μποχωρίδη και Σαντ Ρος.

Δεκάλεπτα: 24-24, 45-39, 68-60, 87-77