Νταρουσάφακα-Τόφας 72-85: Σπουδαίο «διπλό» με κορυφαίο τον Ζούμπτσιτς

Η Τόφας "άλωσε" την Volkswagen Arena στην Κωνσταντινούπολη, αφού νίκησε την Νταρουσάφακα με 85-72, ανεβάζοντας το ρεκόρ της στο 6-7 και την όγδοη θέση, με τους γηπεδούχους να είναι στην ένατη θέση και να έχουν το ίδιο ρεκόρ.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πιο δυνατά στον αγώνα και προηγήθηκαν με πέντε πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (22-17), με την Τόφας να ανατρέπει το σκορ και να παίρνει το momentum του αγώνα με ένα επί μέρους σκορ 27-13, με αποτέλεσμα να είναι μπροστά με εννιά πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (44-35).

Αν και η Νταρουσάφακα μείωσε στους τρεις πόντους (48-45) στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους, η Τόφας διαχειρίστηκε το προβάδισμα και ήταν μπροστά με εννιά πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (65-56).

Η ομάδα από την Προύσα συνέχισε να βρίσκει λύσεις και νίκησε εκτός έδρας την Νταρουσάφακα με 85-72.

Από την Νταρουσάφακα ξεχώρισαν οι Άντριους και Τζέρετ με 17 και 14 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Τόφας διακρίθηκαν οι Ζούμπτσιτς και Τάρικ με 18 και 14 πόντους.