Γκαζιαντέπ - Εφές 60-68: Πήρε το «διπλό» με κορυφαίο τον Μίτσιτς

Η Εφές πήρε το ¨διπλό", νικώντας εκτός έδρας την Γκαζιαντέπ με 60-68 και παραμένει στην πρώτη θέση της βαθμολογίας με ρεκόρ 14-0, με τους γηπεδούχους να πέφτουν στην πέμπτη θέση με ρεκόρ 7-8.

H Eφές μπήκε πολύ δυνατά στο ξεκίνημα και ξέφυγε με εννιά πόντους διαφορά στο τέλος της πρώτης περιόδου (18-9). Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η διαφορά έμενε στα ίδια επίπεδα, με την Γκαζιαντέπ να την ρίχνει στους εφτά πόντους (18-11), αλλά τους φιλοξενούμενους να είναι με έντεκα πόντους μπροστά στο τέλος του ημιχρόνου (35-24).

Οι γηπεδούχοι με ένα επί μέρους σκορ 19-13, μείωσαν δραματικά την διαφορά ακόμη και στους δύο πόντους (41-39), αλλά η Εφές διαχειρίστηκε την κατάσταση και είχε πέντε πόντους προβάδισμα στο τέλος της τρίτης περιόδου (48-43).

Η Γκαζιαντέπ το πάλεψε και προσπάθησε πολύ και στην τέταρτη περίοδο, αλλά η Εφές είχε απαντήσεις και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, νίκησε την Γκαζιαντέπ εκτός έδρας με 68-60.

Από την Γκαζιαντέπ διακρίθηκαν οι Τζάιτεχ και Λεμάρ με 19 και 15 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Εφές ξεχώρισαν οι Μίτσιτς και Ντάντστον με 27 και 15 πόντους.

Περίοδοι: 9-18, 24-35, 43-48, 60-68