Εφές - Γαλατασαράι 90-80: Την «βύθισε» και παραμένει πρώτη (vid)

Η Εφές υπερασπίστηκε την έδρα της, νικώντας την Γαλατασαράι με 90-80 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 15-0 και την πρώτη θέση, με τους φιλοξενούμενους να πέφτουν στο 5-11 και την 13η θέση.

Η Εφές ξεκίνησε δυνατά και προηγήθηκε με έξι πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (24-18). Αν και η Γαλατασαράι μείωσε στους τρεις πόντους (26-23), η Εφές δεν κινδύνευσε και διαχειρίστηκε πολύ καλά την πρωτοπορία, καθώς ήταν μπροστά με εννιά πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (49-40).

Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι πάτησαν το γκάζι και με ένα επί μέρους σκορ 27-14, αύξησαν την διαφορά και βρέθηκαν με 22 πόντους μπροστά στο τέλος της τρίτης περιόδου (76-54). Η Γαλατασαράι δεν τα παράτησε αλλά με ένα δικό της επί μέρους σκορ 20-7 στην τέταρτη περίοδο, μείωσε στους εφτά πόντους (83-76). Η Εφές, όμως παίζοντας πιο αποτελεσματικά, κατάφερε να νικήσει την Γαλατασαράι με 90-80.

Από την Εφές διακρίθηκαν οι Μίτσιτς και Μπομπουά με 20 και 15 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Γαλατασαράι ξεχώρισαν οι Αρσλάν και Τρις με 21 και 14 πόντους.

Περίοδοι: 24-18, 49-40, 76-54, 90-80