Μερκεζεφέντι-Φενέρμπαχτσε 76-82: Αγχώθηκαν οι κίτρινοι στο τέλος, αλλά πήραν την νίκη

Η Φενέρμπαχτσε νίκησε εκτός έδρας την Μερκεζεφέντι με 82-76 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 19-4 (1η θέση), ενώ οι γηπεδούχοι έπεσαν στο 7-15 (12η θέση).

Η Φενέρμπαχτσε είχε τον πρώτο λόγο στην αρχή και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, ήταν μπροστά με εννέα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (44-35). Οι "κίτρινοι" με ένα επί μέρους σκορ 28-16, ανέβασαν την διαφορά στους 21 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (72-51). Η Μερκεζεφέντι έβγαλε αντίδραση στο δεύτερο ημίχρονο και με ένα επί μέρους σκορ 25-10 και μείωσε ακόμη και στους τρεις πόντους (79-76, 38' λεπτό). Η Φενέρμπαχτσε διατήρησε το προβάδισμα της και νίκησε εκτός έδρας την Μερκεζεφέντι με 82-76.

Από την Φενέρμπαχτσε διακρίθηκαν οι Ντε Κολό και Μαχμούτογλου με 19 και 14 πόντους αντίστοιχα. Από την Μερκεζεφέντι ξεχώρισαν οι Τζέρμαν και Λόμαζς με 31 και 22 πόντους.

Δεκάλεπτα: 19-23, 35-44, 51-72, 76-82