Καρσίγιακα-Τόφας 79-78: Νίκη στις λεπτομέρειες για την ομάδα του Σάριτσα

Η Καρσίγιακα νίκησε εντός έδρας την Τόφας με 79-78 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 17-9 (4η θέση), ενώ οι φιλοξενούμενοι έπεσαν στο 15-12 (7η θέση).

Η Τόφας είχε το πάνω χέρι στην αρχή του αγώνα και ήταν μπροστά με ένα πόντο στο τέλος της πρώτης περιόδου (16-15).  Η Καρσίγιακα ανέβασε ρυθμό στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 27-19, προηγήθηκε με επτά πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (42-35). Αν και οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα και με 13 πόντους (51-38, 25' λεπτό) στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, η Τόφας μείωσε την διαφορά, με την ομάδα του κόουτς Σάριτσα να προηγείται με τρεις πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (58-55). Ο αγώνας έγινε ντέρμπι στην τέταρτη περίοδο, με τις δύο ομάδες να εναλλάσονται στο σκορ και την Καρσίγιακα να νικάει εντός έδρας την Τόφας με 79-78 στις λεπτομέρειες.

Από την Καρσίγιακα διακρίθηκαν οι Τέιλορ και Εμπαγιέ με 17 και 13 πόντους αντίστοιχα. Από την Τόφας ξεχώρισαν οι Κρουζ Σαλδιβάρ και Σίμοντς (10ρ.) με 18 πόντους έκαστος.

Δεκάλεπτα: 15-16, 42-35, 58-55, 79-78