Εφές-Καρσίγιακα 90-66: Στο ρελαντί επικράτηση για τους μπλε

H Eφές έκανε εμφατική νίκη στην πρώτη σειρά των προημιτελικών επί της Καρσίγιακα με 90-66 και έκανε το 1-0 στην σειρά.

Η Εφές είχε τον πρώτο λόγο στην αρχή του αγώνα και ήταν μπροστά με πέντε πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (22-17). Οι γηπεδούχοι ανέβασαν ρυθμό στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 21-13, προηγήθηκαν με 13 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (43-30).

Οι μπλε πάτησαν το γκάζι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 22-13, προηγήθηκαν με 22 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (65-43). Η Εφές πήρε μεγάλη διψήφια διαφορά στην τέταρτη περίοδο, την οποία διατήρησε και νίκησε την Καρσίγιακα με 90-66, κάνοντας το 1-0 στην σειρά των προημιτελικών του τουρκικού πρωταθλήματος.

Από την Εφές διακρίθηκε ο Άντερσον με 16 πόντους, με τους Γκάζι, Λάρκιν και Τουντσέρ να έχουν από 13 πόντους έκαστος. Από την Καρσίγιακα ξεχώρισαν οι Εμπαγιέ και Κορκμάζ με 23 και δέκα πόντους αντίστοιχα.

Η Εφές υπενθυμίζουμε ότι θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό σε έναν από τους δύο ημιτελικούς της EuroLeague, την Πέμπτη (19/5), στο Final 4 του Βελιγραδίου.

Δεκάλεπτα: 22-17, 43-30, 65-43, 90-66