Φενέρμπαχτσε-Νταρουσάφακα 81-82: Μπρέικ για τους πράσινους με κομβικούς Οζντεμίρογλου και Μπουθ

Η Νταρουσάφακα απάντησε στο μπρέικ της Φενέρμπαχτσε στον πρώτο αγώνα, με δικό της μπρέικ, αφού επικράτησε εκτός έδρας με 82-81 και έκανε το 1-1 στην σειρά των ημιτελικών των playoffs του τουρκικού πρωταθλήματος.

Η Φενέρμπαχτσε ήταν καταιγιστική στην αρχή του αγώνα και προηγήθηκε με δώδεκα πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (27-15). Η Νταρουσάφακα βρήκε απαντήσεις στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 29-14, προηγήθηκε με τρεις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (44-41).

Αν και οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα με έξι πόντους (52-46, 24' λεπτό) στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, οι "πράσινοι" βρήκαν λύσεις και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, κατάφεραν να προηγηθούν με τέσσερις πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (64-60). Αν και η Φενέρμπαχτσε ισοφάρισε στο 38' λεπτό (79-79), η Νταρουσάφακα κράτησε τα ηνία του αγώνα και κατάφερε να νικήσει εκτός έδρας με 82-81, με αποτέλεσμα να κάνει το 1-1 στην σειρά των ημιτελικών των playoffs του τουρκικού πρωταθλήματος.

Από την Νταρουσάφακα διακρίθηκαν οι Οζντεμίρογλου και Μπουθ με 20 και 17 πόντους αντίστοιχα. Από την Φενέρμπαχτσε ξεχώρισαν οι Ντε Κολό και Βέσελι με 24 και 17 πόντους.

Δεκάλεπτα: 27-15,  41-44, 60-64, 81-82