Εφες-Γαλατασαράι 70-105: Υπερηχητικό διπλό με +35 για την ομάδα του Πιστιόλη

Η Γαλατασαράι, υπό τις οδηγίες του Έλληνα προπονητή, Ανδρέα Πιστιόλη νίκησε εκτός έδρας την Εφές με 105-70 και έκανε το 1-0 στην σειρά των ημιτελικών του τουρκικού πρωταθλήματος.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στα πρώτα λεπτά, με την Γαλατασαράι να είναι μπροστά με δύο πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (18-16).  Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν τον ρυθμό τους και με ένα επί μέρους σκορ 25-18, προηγήθηκαν με εννέα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (43-34).

Η ομάδα του Έλληνα προπονητή, Ανδρέα Πιστιόλη ήταν καταιγιστική στα πρώτα λεπτάτ του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 36-17, προηγήθηκε με 28 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (79-51). Η Γαλατασαράι συνέχισε δυναμικά στην τέταρτη περίοδο και κατάφερε να νικήσει εκτός έδρας την Εφές με 105-70, κάνονυας το 1-0 στην σειρά των ημιτελικών του τουρκικού πρωταθλήματος.

Από την Γαλατασαράι διακρίθηκαν οι Μποστ και Καναάν με 22 και 15 πόντους αντίστοιχα. Από την Εφές ξεχώρισαν οι Γκουβέν και Πλάις με 15 και έντεκα πόντους.

Δεκάλεπτα: 16-18, 34-43, 51-79, 70-105