Νταρουσάφακα-Φενέρμπαχτσε 69-73: Έκαναν μπρέικ και το 2-1 οι κίτρινοι

Η Φενέρμπαχτσε νίκησε εκτός έδρας την Νταρουσάφακα με 73-69 και έκανε το 2-1 στην σειρά των ημιτελικών του τουρκικού πρωταθλήματος.

Η Φενέρμπαχτσε άρχισε δυνατά στον αγώνα και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, ήταν μπροστά με έξι πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (20-14). Οι "κίτρινοι" διατήρησαν το προβάδισμα τους στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν με πέντε πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (40-35).

Αν και οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα στο 24' λεπτό (46-42), οι κίτρινοι με ένα επί μέρους σκορ 16-2, προηγήθηκαν με δέκα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (58-48). Παρότι η Νταρουσάφακα ισοφάρισε στο 35' λεπτό (64-64), η Φενέρμπαχτσε κράτησε το προβάδισμα της και νίκησε εκτός έδρας με 73-69.

Από την Φενέρμπαχτσε διακρίθηκε ο Γκούντουριτς με δώκδεα πόντους, με τους Μπίρσεν και Ντε Κολό να σκοράρουν από δέκα πόντους έκαστος. Από την Νταρουσάφκα ξεχώρισαν οι Ολασένι και Καουπέιν με 15 και δώδεκα πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 14-20, 35-40, 48-58, 69-73