Εφες-Γαλατασαράι 91-77: Οι πρωταθλητές Ευρώπης ισοφάρισαν την σειρά των ημιτελικών

Η Εφές νίκησε εντός έδρας την Γαλατασαράι, της οποίας είναι προπονητής ο Έλληνας κόουτς Ανδρέας Πιστιόλης με 91-77 και έκανε το 1-1 στην σειρά των ημιτελικών του τουρκικού πρωταθλήματος.

Αν και η Γαλατασαράι πήρε προβάδισμα με επτά πόντους (12-5, 5' λεπτό) στην αρχή του αγώνα, η Εφές μείωσε την διαφορά και το αποτέλεσμα ήταν ισόπαλο στο τέλος της πρώτης περιόδου (21-21).  Οι πρωταθλητές Ευρώπης ανέβασαν ρυθμό στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 24-16, προηγήθηκαν με οχτώ πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (45-37).

Οι γηπεδούχοι προστάτεψαν το προβάδισμα τους στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και παρά την πίεση της Γαλατασαράι, προηγήθηκαν με δέκα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (71-61). Η Εφές διατήρησε την διαφορά της στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εντός έδρας την Γαλατασαράι με 91-77, κάνοντας το 1-1 στην σειρά των ημιτελικών του τουρκικού πρωταθλήματος.

Από την Εφές διακρίθηκαν οι Μίτσιτς και Μπράιαντ με 19 και 16 πόντους αντίστοιχα. Από την Γαλατασαράι ξεχώρισαν οι Καναάν και Μπλάκσιρ με 14 και 13 πόντους.

Δεκάλεπτα:  21-21, 45-37, 71-61, 91-77