Γαλατασαράι-Εφές 86-81: Θρίαμβος για την ομάδα του Πιστιόλη, έφερε την σειρά στο 2-2

Η Γαλατασαράι, υπό τις οδηγίες του Έλληνα προπονητή, Ανδρέα Πιστιόλη, νίκησε εντός έδρας την Εφές με 86-81 και έκανε το 2-2 στην σειρά των ημιτελικών. Η πρόκριση για τον τελικό του τουρκικού πρωταθλήματος θα κριθεί στο Game 5.

Δυνατό ξεκίνημα για την Εφές, η οποία παίζοντας πιο αποτελεσματικά, ήταν μπροστά με επτά πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (23-16). Η Γαλατασαράι ανέβασε ρυθμό στο δεύτερο δεκάλεπτο και κάλυψε την απόσταση, με την Εφές να προηγείται με ένα πόντο στο τέλος του ημιχρόνου (43-42).

Ιδιαίτερα ανταγωνιστικές οι δύο ομάδες στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, οπού υπήρχαν πολλές εναλλαγές στο σκορ, με την Γαλατασαράι να προηγείται με δύο πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (66-64).  Η Γαλατασαράι είχε τον πρώτο λόγο στην τέταρτη περίοδο, παρά την πίεση της Εφές και νίκησε εντός έδρας με 86-81 και έκανε το 2-2 στην σειρά των ημιτελικών.

Από την Γαλαρασαράι διακρίθηκαν οι Μπσοτ και Μπλάκσιρ με 20 και 18 πόντους αντίστοιχα. Από την Εφές ξεχώρισαν οι Μίτσιτς και Λάρκιν με 23 και 17 πόντους.

Δεκάλεπτα: 16-23, 42-43, 66-64, 86-81