Eφές-Γαλατασαράι 104-77: Πρόκριση στους τελικούς για τους μπλε, σοκ με τον τραυματισμό του Μίτσιτς

Η Εφές νίκησε εντός έδρας την Γαλατασαράι με 104-77 και έκανε το 3-2 στην σειρά, με αποτέλεσμα να προκριθεί στα τελικά του τουρκικού πρωταθλήματος., εκεί που θα αντιμετωπίσει την Φενέρμπαχτσε.

Υψηλά κινήθηκε το σκορ στην αρχή του αγώνα, με την Γαλατασαράι να έχει το πάνω χέρι, αλλά το αποτέλεσμα να είναι ισόπαλο στο τέλος της πρώτης περιόδου (26-26). Η Εφές ανέβασε ρυθμό στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 25-16, προηγήθηκε με εννέα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (51-42).

Οι γηπεδούχοι ήταν καταιστικοί στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 30-11, προηγήθηκαν με 28 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (81-53).  Η Εφές διατήρησε το προβάδισμα της στην τέταρτη περίοδο και νίκησε την Γαλατασαράι με 104-77, κάνοντας το 3-2 στην σειρά και προκρίθηκε στα τελικά του τουρκικού πρωταθλήματος.  Ιδιαίτερα, η Εφές προβληματίστηκε λόγω του τραυματισμού του Βασίλιε Μίτσιτς,  ο οποίος αποχώρησε με φορείο από το γήπεδο για τα αποδυτήρια.

Από την Εφές διακρίθηκε ο Λάρκιν με 28 πόντους, με τους Ντάνστον και Μίτσιτς να σκοράρουν από 14 πόντους έκαστος. Από την Γαλατασαράι ξεχώρισαν οι Εντούρ και Μποστ με 20 και 14 πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 26-26, 51-42, 81-53, 104-77